Delad bild: Den vänstra sektionen visar en fotbollsmatchsekvens där en spelare i vit dräkt jagar bollen nära målet, medan en blåklädd spelare försvarar. Den högra sektionen visar en fotbollsspelare i Eintracht Frankfurts vita och röda dräkt med armarna placerade vid huvudet.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se Hugo Larssons kreativa avslut som ställer målvakten Foto: Bundesliga/TT

Hugo Larsson med spektakulärt avslut: ”Fick improvisera lite”

Publicerad

Det finns många sätt att göra mål.

I Bundesliga-matchen mot Kiel valde Hugo Larsson ett av de mer ovanliga.

– Jag fick improvisera lite, säger svensken om sitt 1-0-mål till Eintracht Frankfurts hemsida.

Se svenskens spektakulära avslut i klippet.

Innermittfältaren Hugo Larsson fortsätter att imponera i sitt Eintracht Frankfurt. I matchen mot Kiel öppnade svensken målskyttet i sin 50:e ligamatch i Bundesliga sedan flytten från Malmö.

Den 20-åriga talangen rapporteras jagas på transfermarknaden av flera internationella storklubbar, bland annat Manchester City och Arsenal.

Bundesliga

Eintracht Frankfurt logo

Eintracht Frankfurt

3 - 1

Holstein Kiel logo

Holstein Kiel

Deutsche Bank Park, Frankfurt
Publik: 57700
Domare: Robert Hartmann

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.