Italiens förbundskapten Gian Piero Ventura under returmötet med Sverige. Foto: Bildbyrån

Efter fiaskot – Ventura vägrar avgå

Uppdaterad
Publicerad

Pressen på italienska förbundskaptenen Gian Piero Venturas avgång är stor.

Men huvudpersonen själv vägrar lämna posten.

– Mina meriter är några av de bästa under de senaste 40 åren, säger han till tv-programmet ”Le lene” enligt TT.

Trots att Italien missar VM för första gången på 60 år vägrar Ventura avgå och tycker inte att laget spelat dåligt under hans period som förbundskapten.

– Nej, mina meriter är några av de bästa under de senaste 40 åren, jag har bara förlorat två matcher på två år, säger Ventura till en reporter från tv-programmet ”Le lene” enligt TT.

VM-kval fotboll

Istället får italienarna som det ser ut nu hålla ut till och med 2020 när Venturas kontrakt formellt går ut.

– Jag vill be italienarna om förlåtelse för resultatet. Det är fruktansvärt att vi nu får ett VM utan Italien, men nu är det gjort och det finns inget jag kan göra åt det.

Fakta

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

VM-kval fotboll

Mer i ämnet