Jiloan Hamad fanns inte inte med bland de 23 VM-namn som förbundskapten Janne Andersson presenterade idag.
Bajenspelaren har varit klar med sina VM-intentioner.
– Jag var väldigt tydlig under januariturnén. VM har varit ett klart mål. Men det var inte många som trodde på det, säger han till SVT Sport.
27-åringen Hamad har spelat på absoluta toppnivå i allsvenskan. Med sex mål på åtta matcher har han hjälpt sitt klubblag till serieledning.
– En potentiell plats i VM-truppen har varit en av de faktorer som motiverat mig att leverera på en hög nivå.
Tränarens resonemang
Hamad menar att alla tränare resonerar på olika sätt. Förbundskaptenen ringde honom under gårdagen och förklarade läget.
– Jag föll på mållinjen. Janne ringde mig och gav sin motivering till varför jag inte tas ut till VM. Jag är ändå glad över att jag var så nära att komma med.
Men Hamad är förtegen om vad Andersson berättade i det viktiga telefonsamtalet.
– Det där stannar mellan Janne och mig. Men de som är där har förtjänat det. Jag unnar dem det här.