Se mardrömshålet i spelaren ovan.
Det blev tufft direkt för den svenske stjärnan. Redan på hål fyra stod han för en dubbelbogey – och fick ständigt jaga kvalgränsen.
Den lyckades han inte nå. Åberg stod totalt för tre dubbelbogeys och avslutade rundan tre över par när han gick runt på 75 slag. Det innebär att han alltså inte får spela vidare i helgen.
– Jag gjorde för många misstag. Det blev väl fem-sex dubbelbogeys de här två dagarna och det är svårt att vara med i toppen när man håller på på det viset, säger han till Aftonbladet.
Jesper Svensson är ensam svensk kvar efter att ha gått runt på två under par och klättrat till en delad plats 49. Henrik Norlander är precis som Ludvig Åberg utslagen.
Leder gör Min Woo Lee från Australien tillsammans med amerikanen Akshay Bhatia.
Tangerade banrekordet
Justin Thomas stod för en sensationell upphämtning när han klättrade 105 (!) placeringar till en delad plats 29. Elva birdies och tio under par innebär också att han tangerar Tom Hoges banrekord på The Players Championship från 2023.