En hockeyspelare i röd tröja firar på isen med publiken i bakgrunden.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Här sätter Ovetjkin sitt 890:e mål i NHL Foto: Amber Searls / BILDBYRÅN

Ovetjkin stormar mot målrekordet: ”Något speciellt”

Uppdaterad
Publicerad

Fem mål till.

Sedan har Washingtons Alexander Ovetjkin slagit Wayne Gretzkys ”omöjliga” NHL-rekord på 894 mål under karriären.

– Han jagar något speciellt, säger lagkamraten Aliaksei Protas.

I hemmamatchen mot Buffalo stod Ovetjkin för reduceringen till 4–6 när Washington till slut förlorade matchen med 5–8. Utöver målet hade ryssen spelat fram till två andra fullträffar.

– Han hjälpte oss tajta till matchen, men igen. Ett par misstag kostar oss matchen, säger forwarden Aliaksei Protas till NHL.com.

Capitals har inte fått det att lossna på senare tid och nu förlorat tre raka matcher.

– Det som är bra med den här situationen är att den sker nu och inte i slutspelet. Men vi måste snabbt studsa tillbaka och hitta ett sätt att vinna matcher, konstaterade Ovetjkin.

Ovetjkins mål betyder att han gjort 37 stycken i år trots att han missat 16 matcher på grund av skada. Washington har nu nio matcher kvar av grundsäsongen och möter närmast Boston på bortaplan.

NHL

Washington Capitals logo

Washington Capitals

5 - 8

Buffalo Sabres logo

Buffalo Sabres

1-1, 1-3, 3-4
Capital One Arena, Washington
Publik: 18573

Highlights NHL

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.