Ivar Stenberg blev målskytt för sitt Frölunda mot Timrå.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se Ivar Stenbergs avgörande mål mot Timrå. Foto: Pär Olert / BILDBYRÅN

Frölunda klart för semifinal – 17-åringen hjälte

Uppdaterad
Publicerad

Frölunda är klart för semifinal i SHL-ishockeyn.

Det efter att 17-årige Ivar Stenberg avgjort och avslutat säsongen för Timrå.

– Det är helt underbart, säger matchhjälten i TV4 Play.

Det var Timrå som var pressat att vinna för att hålla liv i säsongen, men trots att stjärnmålvakten Lars Johansson saknades för Frölunda lyckades hemmalaget inte få hål på gästerna.

Pressen för hemmalaget blev inte mindre när 17-årige Ivar Stenberg gjorde 1-0 för Frölunda i slutet av den första perioden – hans tredje mål för säsongen, och det andra i slutspelet mot Timrå.

Timrå jagade febrilt en kvittering, men 23-årige Tobias Normann i målet storspelade och kunde stå emot precis allt Timrå skickade mot honom.

”Gäller att vara redo”

– Det är jättestort. I min roll gäller det att vara redo när chansen dyker upp, och det var skönt att vi fick med oss ett bra resultat, säger Normann i TV4 Play.

Matchen slutade 1-0, och Frölunda är därmed vidare till semifinal efter totalt 4-2 i matcher mot Timrå.

För Timråikonen Jonathan Dahlén blev det ett tungt uttåg inför hemmapubliken. Efter förlusten hyllar han motståndets två burväktare.

– Oerhört tungt, väldigt jobbigt. All cred till Frölunda, deras två målvakter är helt makalösa, säger han.

SHL

Timrå logo

Timrå

0 - 1

Frölunda logo

Frölunda

0-1, 0-0, 0-0
SCA Arena, Timrå
Publik: 5800

Höjdpunkter SHL – kvartsfinaler

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.