Tredelad bild. Till vänster: idrottströja med sponsorer. I mitten: mörk jacka och mössa. Till höger: skidhjälm.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se Edvin Angers pik – och Martin Ponsiluomas svar: ”Avundsjuka” Foto: SVT/Bildbyrån

Edvin Angers utspel om skidskytte: ”Vet inte om de är avundsjuka?”

Uppdaterad
Publicerad

Martin Ponsiluoma hade varit en av de tre bästa svenska herrarna om han satsat på längdskidor, det menar SVT:s expert Björn Ferry.
Men det uttalandet ger inte Edvin Anger mycket för.
– Det är så otroligt mycket snack från de där skidskyttarna utan att de visar någonting, säger han.

SVT Sports expert Björn Ferry sade i samband med dagens VM-tävling att Martin Ponsiluoma skulle vara en av de tre bästa herrarna i Sverige om han valt att satsa på längdskidor.

– Väldigt få skulle slå honom, sade han.

”Otroligt mycket snack”

Men längdstjärnan Edvin Anger, som ligger tvåa i den totala världscupen, är inte så övertygad om det.

– Jag tycker att det är så otroligt mycket snack från de där skidskyttarna utan att de visar någonting. För mig får de gärna visa någonting utan att snacka, de är extremt duktiga på att prata, säger han.

I videon ovan skickar Edvin Anger en uppmaning till Martin Ponsiluoma – som ger svar på tal.

Fråga Ferry • Skidskytte-VM

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.