Så sent som förra veckan kunde det Svenska basketbollförbundet meddela att de fått in en gåva på fyra miljoner kronor från miljardären Christer Gardell.
Nu kliver miljardären in i ytterligare en sport. Längdskidåkningen.
I ett pressmeddelande bekräftar 64-åringen att han har valt att sponsra stjärntrion med ”ett miljonbelopp” under en treårsperiod, som stöd i deras fortsatta satsning.
”Idrotten är oerhört viktig för vårt samhälle. De positiva effekterna som våra elitidrottare bidrar med är närmast ovärderliga”, skriver han i ett pressmeddelande och fortsätter:
”Det är faktiskt upprörande att se hur vi behandlar våra elitidrottare idag. Kollektivt har näringslivet dragit tillbaka enormt mycket av sitt stöd”.
Dessutom uppmanar han fler att göra samma sak.
”Nu hoppas jag kunna inspirera fler att ta sitt ansvar, både företag och privatpersoner med ekonomiska förutsättningar”.
Överraskande besked för Sundling
När beskedet landade hos Jonna Sundling, som nyligen drog in totalt 917 500 kronor för sitt succé-VM, kom det som en överraskning.
”Christers bidrag betyder oerhört mycket för mig personligen. Jag blir så himla glad när jag får ett sånt här kvitto på att det jag levererar i skidspåret verkligen uppskattas. Jag viger ju all min tid och kraft för att utvecklas och lyckas prestera bra med den svenska flaggan på bröstet”, säger Jonna Sundling.
Halvarsson fick bidrag av Fares
Nyligen gick Josef Fares ett plötsligt infall när han medverkade i Carina Bergfeldt i SVT. TV-spelsskaparen bestämde sig då för att ge bort över 300 000 kronor till skidskytten Ella Halvarsson.
– Det är helt ofattbart. Jag tänkte att han skojade. Det var ett kul skämt liksom, men han höll vad han lovade. Det är helt galet, sa Halvarsson till SVT Sport.