Först var Eksjöhusåkaren Vebjörn Moen etta över linjen vid 5 kilometer och säkrar därmed årets sprintcup.
En halvtimme in i loppet gjorde sedan två andra Eksjöhusåkare, Eirik Sverdrup Augdal och Thomas Ödegaarden, ett ryck och gick ifrån med omkring en minut.
Den ledningen höll de hela vägen in på upploppsrakan.
Där såg Ödegaarden ut att dra det längsta strået – men Augdal kontrade med en otrolig avslutning.
– Det är inte så ofta man ser sådana där spurter i diagonal, framför allt inte med nästan ett sånt där ”Kläbo-spring”, säger SVT-kommentatorn Jacob Hård.
– Ha ha ha, nej. I långloppscupen – aldrig, utom i det här loppet där man tjänar på att åka med fäste, säger experten Anders Blomquist.
Bruvoll ny ledare i totalen
Ole Jörgen Bruvoll (Team Engcon) slutade trea och tar därmed över ledningen i totalcupen. Eksjöhusåkaren Axel Jutterström blev bästa svensk på femte plats.
Max Novak slutade på plats 15 och därmed är chansen till totalsegern i Ski Classics helt borta.
– Det är en stor besvikelse. Jag tycker att jag gör det jag kan men är lite för dålig på första fjället, säger Max Novak till SVT Sport.
Alvar Myhlback slutade på plats 20, och var tvåa vid spurtpriset.