Den svenske 21-åringen tävlar vanligtvis i formel 2. Men under fredagen deltar han i den första fria formel 1-träningen vid Bahrains GP. Detta i stjärnan Charles Leclercs bil.
Beganovic blir blott andre svensk att köra för Ferrari. Inför träningen berättar han om vad stallet har sagt till honom:
– Jag har gjort test för Ferrari innan och det gick väldigt bra. Så jag känner inte att det är något som jag måste bevisa nu – och det har de varit väldigt tydliga med. Att det inte är något som jag måste bevisa på den här träningen. Det är ett test för teamet, säger Beganovic.
Han fortsätter:
– Jag kommer att göra deras ”run plan” och program och följa det. Och förhoppningsvis kunna göra det på bästa sätt. Mitt mål inför Bahrain är att följa det teamet har att säga och göra det på bästa sätt så att de vill ha tillbaka mig i bilen i framtiden.
Drömmer om F1
Beganovics stora dröm är att en dag tävla i F1. Han menar att han är en ”bra bit på vägen” men att det är resultaten i F2 – snarare än F1-träningen – som är avgörande för hans framtid.
– Jag har många ögon på mina resultat i F2. Det är i slutändan det som kommer att avgöra, eller ha stor del av, besluten som kommer att fattas i framtiden, säger han.
Är det nervöst inför träningen?
– Det är klart att man är lite nervös. Men för det mesta är det bara spännande att få den här chansen så tidigt in på säsongen också. Det känns bara bra egentligen, säger Dino Beganovic.