Se norrmannens tårfyllda intervju i TV-spelaren ovan!
Fyra norrmän i topp med Johannes Hösflot Kläbo som guldmedaljör.
Martin Löwström Nyenget och Harald Östberg Amundsen knep silver- och bronsmedalj.
En hundradel efter kom Jan Thomas Jenssen.
– Jag hade gärna slagit någon av dem på upploppet, men på ett sätt är jag stolt. Jag kämpade om medaljer, det var målet. Jag gav allt, men det var inte nog, säger han till SVT.
Janssen var redan inför loppet känslosam och brast sedan ut i tårar i NRK när han ombads beskriva känslorna kring att tävla i ett VM på i hemstaden Trondheim.
– Alla jag känner är här i dag, på min hemmabana. En sur fjärdeplats känns det som, men en enorm atmosfär blir ett plåster på såren.
”Till jag dör...”
När han sätter ord på alltihop tvingas han också ta en konstpaus i SVT.
– Det är en pojkdröm. Jag är uppvuxen 20 minuter härifrån. Jag har drömt om att göra som Petter Northug sedan jag började åka skidor, säger han och fortsätter:
– Det är ett stort ögonblick. Jag kommer ta med mig dagen tills jag dör.
Känslorna var påtagliga, inte minst i NRK:s sändning där han inte fick fram många ord.
– Jag kommer tänka på det här länge, men får ta det som motivation inför OS. Men det tar nog dagar eller veckor innan jag släpper tanken på det, säger Janssen till SVT.
Damernas skiathlon avgörs under söndagen innan både damer och herrar kör 10 kilometer klassiskt på måndag.