Tvådelad bild. Vänster: skidskyttar i färgglada dräkter siktar med gevär. Höger: person i skidutrustning.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Samuelsson knäckt i sista skyttet: ”Då började skaka” Foto: SVT/Bildbyrån

Sverige fyra efter jättedrama i stafetten

Uppdaterad
Publicerad

Sebastian Samuelsson sköt för ett svenskt brons i herrstafetten.

Men han brände sista skottet i kampen mot tysken Philipp Horn.

– Jag börjar skaka och blir nervös, säger Samuelsson efter loppet.

Sverige blev fyra efter en dramatisk avslutning i lördagens herrstafett.

Sebastian Samuelsson och tysken Philipp Horn gick in samtidigt på vallen inför sista skyttet.

Horn sköt fullt – men Samuelsson missade sista skottet, behövde ett extraskott och tappade värdefull tid.

– Jag bommar sista skottet och då börjar jag skaka och blir nervös. Jag tänkte att jag får inte kasta iväg det här nu. Jag sätter extraskottet och gasar på för fullt men han var för stark, säger Samuelsson.

Norge vann överlägset

Samuelsson och Ponsiluoma körde ihop med Viktor Brandt och Jesper Nelin för det svenska laget.

Norge vann stafetten med drygt 40 sekunder efter en mästerlig avslutning av storstjärnan Johannes Thingnes Bö.

Frankrike blev tvåa, Tyskland trea och Sverige alltså fyra.

– Det här är årets viktigaste stafett och vi tar inte medalj. Det ska vi vara besvikna över. Samtidigt gör tyskarna säsongens kanske bästa stafett. Det var nära... säger Samuelsson.

Vinterstudion 2024/2025

Ella • Vilken tid är damstaffeten imorgon

14.00 i morgon!

Pinnat inlägg

Världscupen i skidskytte är tillbaka efter VM-uppehållet. Herrarnas sprint i Nove Mesto börjar kl 18.40.

Svenska startnummer: 11) Sebastian Samuelsson 16) Jesper Nelin 45) Martin Ponsiluoma 46) Viktor Brandt 61) Emil Nykvist 81) Malte Stefansson

MarcusN • Har svenskarna sköt't sig okej? 🤪😁

Ulrika • Åhh Emil Nykvist är med , det hade jag missat 😂😂

SVERIGE! • Läge att börja använda Mondos magiska stavar då har vi råd med 2 bom varje tävling

Peter • Där kom det. TV experten säger om ”Sebbe” och hans bommar. Det är bra utbrister hon. Vakna och våga ge kritik!

Emil • Enl våra skyttetränare så har vi bra skyttar, men när ska det visa sig? Vi e för ojämna när det gäller pangandet.

Ponsiluoma skjuter fullt i stående!

Nelin ligger sexa.

Två bom för Emil Nykvist i liggande skyttet.

Lennart • Efter sett junior WM kan man konstatera att Sverige inom snar framtid är en B nation...tyvärr...

Ulrika • @Emil Eiman Roslund
Vad hände med Jespers stav?

Vet inte - får ta vidare detta till kollegorna på plat.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.