Sjöström strök sig – lämnar SM-veckan

Uppdaterad
Publicerad

Sarah Sjöström strök sig på 100 m fritt i SM-veckan. Det stod klart när försöken skulle inledas i dag. Hon lämnar därmed Borås med fem SM-guld varav ett svenskt rekord.

Hon gjorde likadant vid SM förra året. VM i Budapest inleds 15 juli där simdelen börjar 23 juli.

– Fem dagars tävlande tycker jag är lite för mycket vid den här perioden. Jag känner mig nöjd efter fyra dagar, säger Sarah Sjöström till SVT Sport.

– Jag är väldigt, väldigt nöjd med 50 frisim, trots att det inte var de perfekta väderförhållandena.

SVT Sports expert håller med Sjöström.

Hennes bästa insats under SM var vinsten på 50 m fritt då hon med 23,85 var 0,12 från världsrekordet.

Hennes sista lopp i Borås blev en lagkapp i går kväll.

Så sänder SVT från SM-veckan.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.