Tusentals motionärer startar i Vasaloppet. Foto: Bildbyrån

Så sänder SVT från Vasaloppet

Uppdaterad
Publicerad

Vallabod, en speleman i spåret och Stephan Wilson på glid. SVT:s sändningar mellan Sälen och Mora bjuder på både tradition och nya inslag. ”Vasaloppet är bland det största man kan jobba med”, säger programledare Yvette Hermundstad.

Kalle Moraeus kommer tillbaka till Vasaloppet, och Vallaboden och målgången går att följa direkt i SVT Sports app. Snart är det dags för en av de mest välbekanta årliga skidsändningarna i SVT.

– Kulturen och traditionen, eliten blandat med motionärer – det är som en högtid, säger Yvette Hermundstad.

Vasaloppet

Hon är särskilt spänd på att följa Stephan Wilson, vars delvis känslosamma resa mot Vasaloppet har gått etapp för etapp i Vinterstudion under säsongen.

– Vi ser fram emot sändningar som både innehåller flera populära inslag från förr, så som Vallaboden och elitåkaren som i år är tidigare segraren Henrik Eriksson. Och ett par nyheter, exempelvis kommentatorsparet Jonas Karlsson och Mathias Fredriksson. Dessutom ska det bli spännande att följa Stephan Wilson i Stephan på glid i hans stora utmaning Vasaloppet, säger Vinterstudions projektledare Erika Christensson.

Och precis som tidigare år kan ni följa Rickard Olssons kamp i spåren. SVT-profilen är åkande reporter och hans väg mot Mora dokumenteras i en separat sändning. Dessutom finns en så kallad målkamera där ni kan se samtliga målgångar.

Så sänder SVT

Söndag 6/3

07.30-13.30: Vasaloppet i SVT1.

Richard Olsson/Vallaboden: 07.30-20 söndag 6/3 på svt.se/sport och appen

Målgången Vasaloppet: 12.30-20.00 söndag 6/3 på svt.se/sport och appen

Programledare: Yvette Hermundstad

Kommentatorer: Jonas Karlsson och Mathias Fredriksson

Elitreporter: Maria Wallberg

Motionärsreporter: Sannah Salameh

Meteorolog: Joel Mellin

Åkande reporter Tjejvasan: Gunilla Wikström

Reportrar Vasaloppet: Kalle Moraeus och Gunilla Wikström

Åkande reporter Vasaloppet: Rickard Olsson

Elitåkande reporter Vasaloppet: Henrik Eriksson (Vasaloppssegrare 2001)

Vi följer Stephan Wilson i Stephan på glid som tar sig an vinterns stora utmaning, och vallaboden med Mathias Svahn i Evertsberg.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Vasaloppet

Mer i ämnet