Vinterstudion 2025 – följ säsongens tävlingar och få senaste nytt
SVT liverapporterar från vinterns tävlingar i världscuperna samt längd-VM i Trondheim.
SVT liverapporterar från vinterns tävlingar i världscuperna samt längd-VM i Trondheim.
Vintersurret
Vinterstudion 2024/2025
Här är Sveriges trupp till världscupavslutningen
Världscupen i skidskytte avslutas till helgen i Holmenkollen, Oslo. Då reser Sverige med sex damer och sex herrar.
Det blir exakt samma svenska trupp som under den gångna helgen – men med ett undantag: Ella Halvarsson som missar på grund av sjukdom.
Det finns dock en möjlighet att hon kan komma till start på söndag:
“Beroende på hur hennes förkylningssymptom utvecklar sig under veckan kan det komma att bli aktuellt att Ella kommer till Oslo i slutet av veckan för att tävla den avslutande masstarten”, skriver det svenska skidskytteförbundet i ett pressmeddelande.
Sveriges trupp:
Damer: Anna Magnusson, Anna-Karin Heijdenberg, Elvira Öberg, Hanna Öberg, Johanna Skottheim, Sara Andersson.
Herrar: Emil Nykvist, Jesper Nelin, Malte Stefansson, Martin Ponsiluoma, Sebastian Samuelsson, Viktor Brandt.
Överblick
Puckelpist i Freestyle-VM
God dag! Idag är det dags för finalen i puckelpist från Engadin, Schweiz, där Filip Gravenfors är den svenske åkaren med störst medaljchans.
Filip Gravenfors som fick sitt genombrott i fjol som trea i den totala världscupen, har flera pallplatser från de senaste säsongerna.
Moa Gustafson tävlar också i finalen. Hon tog nyligen en riktigt fin åttondeplats i världscupen i januari.
Den stora stjärnan Walter Wallberg missar VM på grund av en skadad axel som han opererat.
Den stora guldfavoriten Mikaël Kingsbury, Kanada, är med och tävlar.