Väderchatt
Mimmi • "Varför står meteorologerna så gott som alltid mitt framför tittarnas fina väderbilder i "Sverige idag"?
Numera visar vi väderbilder från tittarna i helbild i "Sverige idag", vilket gör att oavsett var vi står kommer vi skymma en del av bilden. Kanske kommer det ändras i framtiden, men för nu är det så vi gör.
Vill du se visade väderbilder i lugn och ro finns de alltid utlagda på vår webb (där vi en stund efter sändningen uppdaterar med dagens nyligen visade): https://www.svt.se/vader/vaderbildstavling-8ahjyw
Lena • Älskar solfilmen! Den börjar med en sverigekarta, som "lägger sig ner". Sen tittar solen upp bakom Falkenberg (ungefär) och går ner framför Skellefteå (ungefär)! Jag undrar varför solen inte går upp i öster (framför kartan) och ner i väster (bakom kartan)? Något jag grubblat över i många år❣️😄
Den frågan kanske kunde fått sitt svar tidigare, men tyvärr är solfilmens skapare Sverker Lund inte med oss längre: https://www.svt.se/kultur/solfilmens-skapare-sverker-lund-gatt-bort
Prognoserna bli nog allt bättre • ”Väderprognoserna på SVT var bättre förr” skriver en insändare på DN:s insändarsida den 22 mars. Prognoserna är det nog inget fel på. Med erfarenhet kommer fördjupning av kunskap så prognoserna blir nog allt bättre.
Nä prognoserna blir bättre med tiden men grafiken är en smaksak.
Börje • Jättebra väderkartor med tydligt utritade fronter och beräknade nederbördsområden. Hade varit bra om man kunde klicka på en "knapp" och få isobar-linjerna på kartan. Då kan man ju enkelt se vindriktning och ungefärlig vindstyrka. Men att ha isobarerna på kartan hela tiden blir nog för rörigt. Beräknad temperatur i form av "stora frimärken" är inte bra. De tar alldeles för stor plats. Annars är SVT väder väldigt proffsigt. :)
Det är nog lite svårt att ordna en isobarknapp tyvärr men bra förslag!
Johan M. • Går det att räkna borttagandet av gruset på våra gator till ett vårtecken?
Har de som arbetar med gatsopning koll på vädret så att def i varje fall inte blir fler riktiga vinternätter när de tar bort gruset? Min magkänsla är att det är ganska sällan det kommer riktiga snöfall som ligger en längre tid efter det även om dee kan vara minusgrader på nätterna - som förra året när jag var i Göteborg i mitten av april.
Det är ett mycket bra vårtecken!
Har du en fråga om väder eller klimat är du välkommen att ställa den här. Vi svarar i mån av tid.