Väderchatt
Richard Mårtensson • Bor i Skåne. Tidigare kunde man se sol/moln/regn/fronter m.m. Nu är där en stor vit fyrkant som täcker hela Skåne med en temperatursiffra i. Man ser inget av vädret. Det kan väl inte vara meningen?
Det finns fortfarande moln över Skåne och även solar om det är så vädret är. Om du vill ha mer detaljer än vad vi kan ge på kartan för hela Sverige så rekommenderar vi ditt lokala väder som ger mycket mer detaljerad prognos.
Fantastiskt att se allt engagemang kring våra nya kartor! Vi har nu äntligen börjat sända i det nya systemet. Vi kommer att samla in feedback och göra justeringar framöver för att se vad som fungerar bäst. Läsbarheten kan variera beroende på sändningsformat och enhet. På mobiler och datorer kan användarna zooma in för en tydligare bild, medan på TV visas bilden som den är. I TV-sammanhang kommer de olika programmen behöva avgöra hur mycket zoom som är lämplig för att uppnå en estetiskt tilltalande bild.
Petri Brita (2387(hem)?/lgh1301 • Vad står siffran i den vita fyrkanten för? Vindhastighet, temperatur ….?
Fyrkanterna dominerar i mitt tycke för mycket. Varför inte bara siffran?
Med vänlig hälsning, BP
Att det är temperatur i fyrkanten borde gå att läsa av. Vi har valt att göra så eftersom den nya bakgrundskartan är så högupplöst. Om skulle lägga en temperatur direkt på den skulle den definitivt inte synas. Vi har även genom åren fått mycket klagomål på att temperaturerna på våra kartor har varit svåra att se, så nu har vi försökt att förbättra det. Men arbetet fortgår och justeringar kommer såklart att göras framöver vid behov.
William • En sak jag tycker förvirrar lite är att det verkar vara olika mängd information som ritas ut nästan slumpmässigt. Just nu ligger det en karta ute för fredag kl 19 där det är utritat vad jag antar är isobarer. Men ingen av övriga kartor har dessa utritade? På riksvädret tyckte jag mig se tätorter utritade någon gång, en annan gång inte. Provar ni er fram helt enkelt?
Det har du rätt i! Nej det ska inte va med isobarer. De användes säkert till ritande av fronterna. Vi fixar. Tack!
Liten färglära • Färg. Grundkulörerna är blått, rött, gult och grönt. Till exempel om man väljer färgen blå
så går den blåa färgen mot rött eller mot gult, eller mot grönt eller mot blått. Sedan kan den vara klar eller innehålla mer vitt, grått eller svart. Vita färger går också mot rött eller gult eller grönt eller blått. Samma princip gäller för grått och svart. För att förstå färg kan man börja med att titta lite extra på färg i naturen, himlens alla färger, klädgarderoben lunchmaten ja faktiskt allt runt omkring oss.
Tanya Andersson • Hej.
Nya väderkartan är för plottrig och otydlig. Den borde "sändas från närmare avstånd" ut till tv-bild.
Den nya kartan kanske är förtydligad, men det hjälper inte, p.g.a. så mycket framför kartan i studion visas på tv-bilden. (Jämför med kartstorleken på tv4.väder. Vill helst se vädret på tv.1. = ingen reklam.) Vänligen.
Har du en fråga om väder eller klimat är du välkommen att ställa den här. Vi svarar i mån av tid.