Väderchatt
Marita Karlsson • Varför är det så svårt att förutse vädret nu för tiden , jag bor i Västra delen av Kronoberg (bolmen området) och ni har sakt att det ska bli regn i flera dagar nu , men när det närmar sig så har det ändras , behöver regn NU
Vet inte riktigt. Har själv varit eldig och sedan igår har det inte funnits med större mängder hos dig. Inte vad jag kan minnas iaf. Lite mer kan det bli, men det lär isf röra sig om enstaka mm och inte tiotals.
Messerschmitt • Jag tror att Alperna mjölkade ur det mesta av regnet som kom hit. Italien har ju översvämmats och i bergspassen har meterdjup snö kommit.
Nja de fick nog så mycket just pga deras topografi. Hade vi haft ”alper” i Sydsverige hade det kommit betydligt mer än som föll. Men visst det va säkert försvagat också. Och inte riktigt lika varm och funktig luft.
Johan • Jag bor i Uppsala och tycker nästan alltid att regnmängderna överskattas i prognoserna, ytterst sällan kommer det mer än utlovat och oftast betydligt mindre. Det kraftigare regnet verkar så gott som alltid dra förbi i söder eller norr. Känns som det överlag är nånting man missar i regnprognoserna här?
Mmm det är kanske så. En del av prognosunderlaget ville ha uppåt 60 eller 70 mm regn på 24 timmar nu senast. Det va dock ett vanskligt lågtryck och mer osäkert än vanligt. Men jag håller med om att det inte sällan blir mindre än tänkt. Då det blir mer rör det sig nog mest om kraftiga åskskurar som även dem drar fram på osäker bana.
Har du en fråga om väder eller klimat är du välkommen att ställa den här. Vi svarar i mån av tid.