En person står i ett väl upplyst vardagsrum med modern inredning, inklusive lampor, växter och en väggmonterad TV. I bakgrunden syns ett kök.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Två starka självhjälpslåtar gick till final, men något var oroande med kvällens deltävling.” Hör Kim Veerabuthroo Nordberg analys av Melodifestivalens tredje deltävling. Foto: SVT

Analys av deltävling 3 i Melodifestivalen 2025

Uppdaterad
Publicerad
Analys ·

Två starka självhjälpslåtar gick till final, men något var oroande med kvällens deltävling, säger Kim Veerabuthroo Nordberg.

Kim Veerabuthroo Nordberg

Kritiker

Kanske var det nåt med programledarnas KDU-årsmöte-outfit som satte tonen, jag vet inte.

Men de unga artisterna i kvällens deltävling kändes så duktiga – jag blir lite orolig för dem.

Melodifestivalen 2025

Så jag ägnade kvällen åt att fokusera på tramset istället och har sammanställt det bästa av detta i en lista som kan användas som kompass framåt.

Se Kim Veerabuthroo Nordbergs analys av deltävling 3 i videospelaren ovan.

Det här är en analys

Slutsatserna är journalistens egna. SVT:s medarbetare agerar inte i något politiskt parti-, företags- eller intresseorganisations intresse. Det är förenligt med SVT:s sändningstillstånd §8 att ”kommentera och belysa händelser och skeenden”.

Melodifestivalen 2025

Mer i ämnet