Anna Fock. Foto: TT bild

Debutantpris till Anna Fock

Uppdaterad
Publicerad

Borås Tidnings Debutantpris går i år till Anna Fock för romanen ”Absolut noll”.

”För en roman som livfullt gestaltar mänsklig värme och kyla och visar hur stark fiktionens kraft kan vara.”

Så motiverar juryn för Borås Tidnings Debutantpris valet av 2014 års vinnare: Anna Focks ”Absolut noll”. En berättelse om situationen för hbtq-personer i Ryssland.

Delar pengarna

I tacktalet sa författaren att hon kommer att dela prissumman, på 100.000 kronor, med de andra nominerade, rapporterar Kulturnytt.

– Vi är kollegor – inte konkurrenter och då känns det här rätt, sa hon när hon tog emot priset.

Hoppas inte på trend

För SVT berättar Anna Fock att de nominerade, redan för några dagar sedan, hade pratat om att dela på prispotten.

– Men jag hoppas innerligt att kommande pristagare inte känner sig snåla eller dumma om de behåller pengarna, säger hon.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.