Enligt tidningen Journalisten har 42 procent av landets lokaltidningar minskat sin bevakning av kultur genom att dra ned på personal eller mängden texter. Ofta hänvisar tidningarna till förändrade läsvanor – alltså att publiken helt enkelt inte är så intresserad av kulturjournalistik.
Men Uppsalas lokaltidning UNT går mot strömmen och har de senaste tre åren satsat på just ämnet kultur, med positiva resultat. Förra året ökade läsningen med 58 procent.
Kulturredaktören Fredrik Dahlström säger att en bra vecka kan tidningens kulturartiklar ha 100 000 sidvisningar.
Varför lyckas UNT så bra, när andra lokaltidningar ser ett sjunkande intresse för kultur? I videon berättar kulturchefen Anna Sundström.