Delad bild: Till vänster dansar två personer i futuristiska kläder framför en bakgrund med blått ljus. Till höger står en person vid ett podium med Europaparlamentets emblem, och en textremsa på skärmen lyder ”Sigma Boy is a viral Russian trope”.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
EU och Ryssland i bråk om ryska ”Sigma boy”. Foto: Tiktok/SVT

Ryska Tiktok-låten ”Sigma boy” har lett till politiskt bråk

Uppdaterad
Publicerad

”Sigma boy” har under hösten varit stor på plattformen Tiktok runt om i världen. Nu har den nått EU:s öron och den tyska parlamentarikern Nela Riehl (Volt) är inte nöjd.

EU-parlamentarikerns kritik mot ”Sigma boy” har i sin tur fått den ryska dumamedlemmen Leonid Slutskij att reagera och uppmanar ryssar till att fortsätta sprida låten i sociala medier.

Se mer i videon.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.