Den svenska inflationen fortsätter att stiga. Inför SCB:s besked hade flera bedömare förutspått en ökning till 2,7 eller 2,8 procent. Men det blev värre än så. SCB:s preliminära siffror för KPIF-måttet visar att inflationen var 2,9 procent i februari.
I januari låg inflationen på 2,2 procent enligt KPIF-måttet. Månadsförändringen för KPIF från januari till februari var 0,9 procent.
”Vi blir fattigare”
Inflationen i december 2024 låg på 1,5 procent.
– Det här märks direkt genom att vi betalar lite mer för grejerna som vi köper. Vi blir relativt sett fattigare då våra löner hittills inte har ökat i samma takt som inflationen, säger SVT:s ekonomikommentator Alexander Norén i Morgonstudion.
Glöm räntesäkning
I och med det här besked kan vi också räkna med att Riksbanken inte kommer att göra några fler räntesänkningar på ett tag, tror Norén.
– Chansen för fler räntesänkningar minskar. Redan vid förra månadens lite dåliga inflationssiffra började allt fler experter säga att Riksbanken nog har sänkt färdigt. I och med denna så är det nog ännu fler som tror det. Vi kan nog glömma en räntesänkning i mars.
Ljusglimtar finns
Det finns dock ljusa moln på himlen. Den svenska kronan har stärkts gentemot euron, vilket har varit en trend den senaste månaden.
– Ju sämre det går med den svenska inflationen, desto sämre utsikter för räntesänkningar. Och ju mindre vi sänker räntan gentemot omvärlden, desto mer kan kronan stärkas. Så där går det att hitta ett positivt slut på den här egentligen ganska pissiga historien, säger Alexander Norén.
Så beräknas den svenska inflationen
KPI och KPIF är två olika mått på inflation som SCB beräknar. Konsumentprisindex (KPI) är det mest kända. Varje månad samlar SCB in prisuppgifter för ett stort antal varor och tjänster som konsumeras i Sverige. Priserna sammanställs för att göra en uppskattning av den genomsnittliga prisutvecklingen. Det kallas för konsumentprisindex (KPI).
Men det är KPIF som är det mått som Riksbanken använder i sitt inflationsmål. KPIF är ett kompletterande mått som till skillnad från KPI inte påverkas av ändrade räntesatser för hushållens bolån.
Källa: Statistiska Centralbyrån (SCB).