Hamasvideo sägs visa gisslan kritisera Netanyahu
I en video som Hamas har publicerat under måndagen visas tre kvinnor som terrororganisationen påstår vara israeliska gisslan.
I klippet ses kvinnorna kritisera Israels premiärminister Benjamin Netanyahu för att han "misslyckats med att säkerställa deras frigivning" och för att han "inte kunnat förebygga Hamas attack" den 7 oktober, skriver Times of Israel.
Äktheten i videon har inte kunnat säkerställas av en oberoende aktör. Kvinnornas identiteter är heller inte bekräftade vid tillfället för denna publicering, eller i vilket sammanhang videon är tagen.
Kvinnorna uppger också att de "önskar bli utbytta mot palestinska fångar från israeliska sidan", en fråga som tidigare har varit central för terrororganisationen Hamas.
Enligt Reuters fördömer Netanyahu videon, som han kallar för "grym psykologisk propaganda".
SVT har valt att inte publicera den video som Hamas har släppt på gisslan med anledning av att vi inte kan säkerställa dess äkthet eller att gisslans uttalanden inte skett under hot eller påtryckning.