Det hör till politikens etikettsregler att inte utmana sittande partiledare. Birgitta Ohlssons (L) manöver i somras när hon utmanade Jan Björklund i direktsändning i Aktuellt hör till undantagen. Men Alice Bah Kuhnkes (MP) besked i dag ska inte uppfattas som att hon utmanar Isabella Lövin inför kongressen i vår.
Det hon säger är att hon vill stå i främsta ledet den dag det blir dags att välja nytt språkrör. Hon är sugen på jobbet helt enkelt, men inte nu. Piggt och frejdigt och helt i linje med hur Bah Kuhnke är som person.
Stora problem för Miljöpartiet
Men det kan ändå vara vanskligt. Miljöpartiets kris ska mötas med ett totalt fokus på partiets kärnfråga – miljö och klimat och där ska klimatminister Isabella Lövin spela huvudrollen. Att i det läget få en diskussion om partiledarposten gynnar inte direkt den här “Lövinoffensiven” som ännu inte gett någon utdelning i opinionen. Därför kommer både partiet och Alice Bah Kuhnke fortsätta att tona ner utspelet.
Det går inte att förneka att Miljöpartiet har stora problem. Infekterade interna strider, svårsmälta kompromisser och svikna vallöften har gjort att de ligger farligt nära riksdagsspärren. Ett av de allvarligaste bekymren är att Gustav Fridolin och Isabella Lövin är de partiledare som väljarna minst förtroende för.
”Inte troligt att någon byts ut”
Jumboplatsen är Lövins som bara nio procent av väljarna har stort förtroende för. Men trots det är det inte särskilt troligt att någon av dem byts ut före valet. Särskilt inte bara Lövin. När Åsa Romson tvingades bort våren 2016 fick partiledningen skarp intern kritik för att bara det kvinnliga språkröret byttes ut. Så gör man inte i ett feministiskt parti, hette det. Att man skulle göra om samma misstag nu är alltså inte sannolikt. Dessutom är det snarare Gustav Fridolin som är ifrågasatt internt, inte Isabella Lövin.
Men om valresultatet blir den besvikelse för partikamraterna som opinionsmätningarna indikerar så hänger förstås duon Lövin och Fridolin löst. Och kanske blir det då Alice Bah Kuhnke som får ta över rodret. Hon verkar rejält sugen i alla fall.