Du kan också läsa chatten via Fråga doktorn i Duo-appen. Appen kan du ladda ner gratis där appar finns.
Se Fråga doktorn om tänderna på SVT Play.
Chatta om tänderna
AE • Jag har tunn emalj & sista åren fått väl synliga tandhalsar. Har alltid skött om min tänder exemplariskt, sedan långt tillbaka slutat borsta flera ggr per dag, borstar morgon & kväll & använder en mjuk borst & skonsam tandkräm. Kan jag göra ngt mer för att påverka mina problem?
Det låter som att du vet hur du ska sköta om dina tänder. Borsta försiktigt med mjuk tandborste.
Christina Fändrik • Använder en CPAP sedan april i år, har näsmask och vaknar 2-3 ggr/natt och är fruktansvärt torr i munnen. Har t.o.m använt tape för munnen - hjälper inte. Befruktaren på högsta nivå.
Kan detta skada mina tänder?
Sköter dem exemplariskt ( enl min tandläkare) Är 80 år men vill ha mina tänder kvar!
Med vänlig hälsning
Christina Fändrik
Det finns saliversättningsmedel i sprayform och även i tablettform som du kan prova. Det är lätt att använda en spray om man vaknar på natten.
Loan • Fantastiskt program...
Men jag fick veta att jag har djupa fickor som jag vill veta om de kan återgå, om jag sköter mina tänder bättre
Det viktigaste är den egna munhygienen, men du kan behöva hjälp från tandläkare eller tandhygienist om det är tandsten i djupa tandköttsfickor. Ibland kan det behövas hjälp av en specialist i Parodontologi. Då kan din tandläkare remittera dig dit.
Klura • Hej! Jag besväras ofta av kliande tandkött. Jag är i 50 års ålder och tycker att jag sköter mina tänder så bra jag kan och äter allsidig kost, har aldrig rökt och äter hellre grönsaker än godis. Dricker mestadels vatten. Borstar tänderna regelbundet. Tacksam för svar.
En tandläkare eller tandhygienist kan undersöka ditt tandkött och ge svar. Det kan även klia i munnen eller tandköttet om man är överkänslig/allergisk för något.
Ulrica • Hej Fråga doktorn,
Med Sjögrens syndrom har jag väldigt lite saliv i munnen, hur ska jag sköta min tandhälsa bäst när jag har så lite saliv i munnen och är väldigt muntorr? Hur ser forskningen ut för oss med Sjögrens, forskar tandläkarna på detta?
Det finns forskning om Sjögrens syndrom som pågår. Det är mycket besvärligt att vara torr i munnen. Viktigt att ha en bra munhygien. Saliversättningsmedel finns som hjälp. Fråga din Tandhygienist vad som är bäst för dig.