Jonas Falk, gripen i Colombia 2010

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Vem är Jonas Falk egentligen? Hör SVT:s genomgång i videon. Foto: TT

Jonas Falk åtalas för utpressning av Joachim Kuylenstierna

Uppdaterad
Publicerad

Jonas Falk åtalas för försök till grov utpressning av Fastators ex-vd Joachim Kuylenstierna och hans närmsta kollegor.

Även en 61-årig kvinna åtalas för medhjälp till försök till grov utpressning.

Jonas Falk, som har dömts i den uppmärksammade narkotikahärvan ”Operation Playa”, överlämnades från Spanien i oktober.

Falk misstänks ha utpressat Joachim Kuylenstierna på 100 miljoner kronor. Han misstänks även för försök till grov mordbrand.

– Jag menar att brottsligheten är synnerligen allvarlig eftersom den pågick i över ett års tid samtidigt som utredningen visar att både företagsledaren och hans kollegor fick mycket allvarliga hot och att ett brandattentat utfördes i syfte att sätta press på företagsledaren, säger senior åklagare Anna Stråth i ett uttalande.

Bevisningen består bland annat av material från Jonas Falks beslagtagna dator och telefon.

Rättegången inleds den 28 april och avslutas i juni. Båda åtalade nekar till brott.

Hör mer om målet i videon nedan.

Montage med Joachim Kuylenstierna, blurrad kvinna och Jonas Falk

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Finansmannen Joachim Kuylenstierna har utpressats och dödshotats. Men vad ligger egentligen bakom hoten? Och vad har den ökände brottslingen Jonas Falk med allt att göra? Foto: Fastator, SVT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.