Kiruna blir bas för rymdturismSkulle du vilja turista i rymden?

Uppdaterad
Publicerad

På fredag invigs Spaceport Sweden i Kiruna. Det är tänkt att bli den första europeiska rymdturistbasen och för runt 1,4 miljoner kan du få chansen att se jorden från 100 kilometers höjd.

2009 är det tänkt att de första rymdturisterna ska ta skuttet ut i rymden.

Rymdresorna blir inget för fattiglappar. För 1,4 miljoner kronor tas resenärerna 100 kilometer ovan jordytan i tyngdlöshet. Start och landning ska ske från Kiruna flygplats.

-Den här rymdturismen som nu ska byggas upp är otroligt spännande, och att också få förlägga den till Kiruna är ju fantastiskt för både Kiruna och Sverige naturligtvis, säger rymdminister Maud Olofsson.

Det är bolaget Virgin Galactics, specialiserat på rymdturism, som ska skriva kontrakt med sammanslutningen Spaceport Sweden. Sammanslutningen är ett samarbete mellan Rymdbolaget, Luftfartsverket, ishotellet i Jukkasjärvi och Kirunas utvecklingsbolag Progressum.

-Jag hoppas det blir verklighet. Vi kan se ett stort intresse för ryndturismm. Det har tidigare kostat 150 miljoner att ta sig ut och nu kan kan man få en resa för en och en halv miljon, som det är beräknat. Då finns det en hel del människor som är beredda att satsa, säger Olofsson.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.