Snabbtåg på T-centralen i Stockholm. Arkivbild. Foto: Oscar Olsson/TT

Mars var punktligaste tågmånaden på två år

Publicerad

Mars blev en bra månad för svenska tågresenärer. Fler än nio av tio persontåg kom fram i tid, vilket är det bästa resultatet sedan april 2023.

Gränsen för ett försenat tåg räknas här vid fem minuter och såväl pendeltåg som regional- och fjärrtåg ingår i mätningen som Trafikverket gjort. Punktligast var pendeltågen i Östergötland som anlände i tid vid 97 procent av avgångarna.

Under månaden rullade nära 95 000 persontåg på järnvägarna, vilket är rekordmånga, bortsett från januari i år.

"Jag reser själv med tåg och kan förstå om de som blivit försenade undrar om det går att lita på att komma fram i tid nästa gång, men det är faktiskt fler tåg som kommer fram i tid idag än det överhuvudtaget gick tåg för bara tio år sedan", säger Ann-Sofie Atterbrand, avdelningschef järnvägsplanering vid Trafikverket, i ett pressmeddelande.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.