Martin Ljung avled i hemmet på tors- dagsförmiddagen. -Han somnade stilla in och höll sin hustrus hand, berättar artistkollegan och vännen Gunwer Bergkvist. -Det är en stor man som har gått ur tiden, fortsätter hon.
-Martin var klar in i det sista. Vi talades vid för ett par veckor sedan om musik som han höll på att kompo- nera, säger Bergkvist vidare.
Ljung gjorde en mängd ”gubbar” som har gått rakt in i folkdjupet. Men det finns en han själv höll kärare än de andra, berättade han för TT i en intervju 2007.
-Den första, Viking, ”han som inte är så stark”. Numret fanns med i den för- sta Knäppupprevyn 1952 och satte ribb- an för Martin Ljungs och Povel Ramels humor. Den svage Viking överraskar nämligen med en volt i sketchen.
-Jag hade aldrig förr, men ej heller efter det numret haft sånt otroligt gensvar hos publiken som när jag gjor- de min volt. Folk jublade i hela tält- et som höll på att rasa. Det var min största framgång, sade Martin Ljung.