Nästan helt jämnt i åsikterna om euron

Uppdaterad
Publicerad

Om det varit en folkomröstning om euron i maj 2009 skulle 43 procent rösta nej till euron och 42 procent rösta ja.

Andelen som skulle rösta nej till euron har minskat signifikant och andelen som skulle rösta ja har ökat signifikant, jämfört med november 2008, rapporterar Statistiska centralbyrån.

Skillnaden mellan ja och nej har inte varit så liten i någon mätning sedan folkomröstningen 2003, då nej-sidan vann en klar seger.

Kvinnor mer skeptiska

En klart större andel män än kvinnor är positiva till euron.

47 procent av männen skulle rösta ja vid en folkomröstning, jämfört med 37 procent av kvinnorna.

Fler kvinnor uppger även att de är osäkra, 17,5 procent av kvinnorna svarar vet ej, jämfört med endast 12,7 procent av männen.

Stödet för euron ökar bland samtliga partiers anhängare, men extra kraftig är ökningen bland miljöpartister, centerpartister och folkpartister.

Den fråga som de tillfrågade besvarat är ”Om vi idag skulle ha folkomröstning om att ersätta kronan som valuta, skulle du då rösta Ja eller Nej till att införa euron som valuta i Sverige?”

Minskat EU-motstånd

Motståndet mot det svenska EU-medlemskapet forstätter att minska.

Endast 19 procent av de tillfrågade sade sig i maj-mätningen vara i huvudsak mot medlemsskapet, mot 23 procent för ett år sedan och 21 procent i höstas.

56 procent säger att de är i huvudsak för; för ett år sedan var den siffran 51 procent.

56 procent mot i folkomröstninngen

Vid folkomröstningen 2003 röstade 55,9 procent av de röstande mot en svensk anslutning till Emu och övergång till euro.

42,1 procent röstade för, övriga röster var blanka eller ogiltiga.

Vldeltagandet var 82,6 procent.

Valmyndigheten

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.