Resenärer på Heathrow i London. Foto: TT

Regeringen ändrar i dansk-brittiska inreseförbudet

Uppdaterad
Publicerad

Regeringen har beslutat att förlänga stoppet för passagerarflyg från Storbritannien till Sverige till den 31 december. Samtidigt införs ett antal lättnader gällande inreseförbudet från Storbritannien och Danmark.

De strikta inreseförbuden, som infördes sedan en mer smittsam virusstam etablerat sig i Storbritannien och även påträffats i Danmark, ändrades på onsdagseftermiddagen efter ett beslut av regeringen.

Får komma – men inte med flyg

Britter och andra resenärer därifrån som bor eller arbetar i Sverige får nu undantag och släpps över gränsen. De tvingas dock välja andra transportmedel än flyg, eftersom regeringen samtidigt förlänger stoppet för luftburen passagerartrafik till årsskiftet.

Coronapandemin

Förhoppningen är dock att det blir mer kortvarigt än så:

– Vi uppdrar även åt Folkhälsomyndigheten att omedelbart informera Transportstyrelsen om smittskyddsläget skulle kunna göra att beslutet kan upphävas före den 31 december, säger utrikeshandelsminister Anna Hallberg (S).

Lättnader för Bornholmsbor

Regeringsbeslutet syftar också till att underlätta tillvaron för invånarna på den danska ön Bornholm sydost om Skåne, som drabbats hårt av inreseförbudet mot Danmark.

Personer som bor på ön eller jobbar inom sjukvården där får nu undantag så att de kan ta sig mellan Bornholm och övriga Danmark via Sverige och därmed slipper den långa sjöresan.

Utöver ovanstående undantag kommer även personer från både Danmark och Storbritannien med ”trängande familjeskäl” slippa det generella inreseförbudet. Vilka skäl som räknas som trängande specificerar dock inte regeringen denna gång. Tidigare har det exempelvis handlat om att återförenas med minderåriga barn alternativt träffa nära anhöriga som är svårt sjuka.

Svenskar i akut behov: ”Kontakta ambassaden”

Utrikesdepartementet har inga exakta siffror på hur många svenskar som befinner sig i Storbritannien och som vill, men inte kan, ta sig hem. De hänvisar till sin hemsida och appen UD Resklar.

– Vi uppmanar svenskar som vill ta sig hem att kontakta sitt flygbolag eller försäkringsbolag. Svenskar som är i behov av akut konsulärt stöd kan kontakta den svenska ambassaden i London, säger Erik W Karlsson på UD:s presstjänst.

Enligt regeringen ligger de nu reviderade inreseförbuden för Storbritannien och Danmark i linje med EU:s gemensamma ansträngningar för att bromsa spridningen av det muterade viruset. Reglerna träder i kraft vid midnatt och väntas gälla till och med den 21 januari.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Coronapandemin

Mer i ämnet