Det uppger flera källor uppger till Svenska Dagbladet.
Bland annat har företagets vd Jan Johansson flugits i SCA:s privatplan till tävlingsstarten i Alicante för cirka 700 000 kronor och till Kapstaden i Sydafrika för för 2,5 miljoner. Därefter kommer färden att gå vidare till Abu Dhabi varifrån båtarna avgår den tredje januari 2015.
Och enligt Gabriella Ekelund, vice president internal and group communications, uppgår företagets satsning till cirka halv miljard kronor.
-Det är i den storleksordningen i en satsning på tre år, säger hon.
Enligt henne är det viktig för företaget att delta i satsningen, som är varumärkesbyggande, men hon vill inte kommentera varför företagets ledning reser med det kostsamma affärsflyget.
Enligt Gabriella Ekelund stämmer även Svenska Dagbladets uppgifter om att ett barn till en person i koncernledningen kommer att åka med på alla Volvo Ocean Races stopp.
-Vi gör det möjligt för medarbetares barn att engagera sig och vara med. Det är en del av vår interna aktivering, säger hon.