Kvar på sjukhus i Marrakech finns ytterligare tre svenskar som kräver särskild omvårdnad under hemresan. De tre har frakturer och kommer att fly- gas hem i morgon. Övriga kommer att resa hem med ordinarie flyg.
Olyckan inträffade vid nio-tiden i går morse, när de 36 svenska turisterna från Agadir skulle åka på en utflykt till Marrakech. Det är ännu oklart varför bussen åkte ner i ett dike och välte.
Reseledaren från Fritidsresor skadades lindrigt men kunde med sin mobiltelefon ringa till huvudkontoret i Sverige kort efteråt. Därmed kunde resebolagen tidigt sätt ihop en krisorganisation.
Läkarteam från Europ Assistance samt SOS International finns på plats i Marrakech och Agadir. Ytterligare team med psykolog, läkare, sjuksköterskor, vårdare och kristerapeuter samt chefer från Fritidsresor anlände till de båda orterna under gårdagskvällen och i morse.
Personal från Fritidsresor har också kommit från Gran Canaria tillsammans med utsända från Skandinaviska turistkyrkan.
Orsaken till olyckan utreds nu av polis på plats.