Sverige är återigen det näst mest korrupta landet i norden, det visar Transparency Internationals årliga korruptionsindex. – Det är allvarligt för Sverige att den negativa trenden inte brutits, säger Ulrik Åshuvud, generalsekreterare på den oberoende organisationen Transparency International.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Så ska det inte gå till” – Hör Ulrik Åshuvud, generalsekreterare på den oberoende organisationen Transparency International, lista tre riskområden för korruption i Sverige. Foto: SVT

Transparency International: Sveriges korruption ökar – igen

Uppdaterad
Publicerad

Sverige är återigen det näst mest korrupta landet i norden, det visar Transparency Internationals årliga korruptionsindex.

– Det är allvarligt för Sverige att den negativa trenden inte brutits, säger Ulrik Åshuvud, generalsekreterare på den oberoende organisationen Transparency International.

Transparency International har rankat totalt 180 länder enligt ett korruptionsindex från 0-100. Rankningen görs årligen och baseras på hur experter och affärspersoner upplever landets offentliga sektor när det kommer till korruption.

Sverige hamnar precis som förra året på plats 6 och får totalt 80 poäng, två färre än förra året. Det är den sämsta placeringen sedan mätningarna startade.

– Nu är vi nere på en nya lägstanivå, det har sjunkit med nio poäng sedan 2015 och det är en väldigt stor negativ förändring, säger Ulrik Åshuvud.

Minst korruption i Danmark

Danmark är det land i världen som upplevs som minst korrupt och får 90 poäng i mätningen, Finland är tvåa och får 88 och Norge på femte plats med 81 poäng.

De senaste åren har Sverige tappat ett par poäng vid i princip varje mätning och det är, enligt Ulrik Åshuvud, allvarligt att man inte brutit den negativa trenden i Sverige.

– Vi ser till viss del att man har mött det med en ny nationell handlingsplan mot korruption och otillåten påverkan, då har man samlat och tagit ett lite bredare grepp men det kvarstår nu att man genomför det också, säger Ulrik Åshuvud.

I klippet ovan listar Ulrik Åshuvud tre riskområden för korruption i Sverige.

Lista – länderna i topp och botten

Totalt har 180 länder har rankats enligt ett korruptionsindex från 0-100.

Topp 10:
1. Danmark (90)
2. Finland (88)
3. Singapore (84)
4. Nya Zealand (83)
5. Luxemburg (81)
5. Norge (81)
5. Schweiz (81)
6. Sverige (80)
7. Nederländerna (78)
8. Australien (77)
8. Island (77)
8. Irland (77)
9. Estland (76)
9. Uruguay (76)
10. Kanada (75)
10. Tyskland (75)

Sista 10:
180. Syd Sudan (8)
179. Somalia (9)
178. Venezuela (10)
177. Syrien (12)
176. Jemen (13)
176. Libyen (13)
176. Eritrea (13
176. Ekvatorialguinea (13)
175. Nicaragua (14)
174. Sudan (15)
174. Nordkorea (15)
173. Myanmar (16)
173. Haiti (16)
172. Turkmenistan (17)
172. Burundi (17)
172. Afghanistan (17)
171. Tadjikistan (19)
170. Demokratiska republiken Kongo (20)

Källa: Transparency Internation

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.