Person talar vid podiet i Sveriges riksdag.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Det blir nu någon annans uppgift att peka ut vägen framåt” – hör Muharrem Demirok om att han avgår som Centerpartiets ledare. Foto: Henrik Gustafsson

Muharrem Demirok avgår som partiledare för Centerpartiet

Uppdaterad
Publicerad

Muharrem Demirok avgår efter bara två år som C-ledare. Det meddelar han på en blixtinkallad pressträff och säger att han inte vill stå i vägen för partiet.

– För att Centerpartiet ska vinna valet 2026 krävs ett enat parti.

Trots skarp intern kritik har Demirok sagt att han har ett orubbat förtroende från medlemmarna. När han nu avgår med drygt ett år kvar till valet säger han i stället att han är medveten om kritiken och att han inte vill att en diskussion om hans partiledarskap ska stå i vägen för partiet. Han meddelade partistyrelsen på måndagsmorgonen.

– För att Centerpartiet ska vinna valet 2026 krävs ett enat parti som jobbar sida vid sida mot samma mål, för vi har en avgörande roll att spela och då får det aldrig handla om enskilda personer, det får aldrig handla om mig, säger Demirok på pressträffen.

Muharrem Demirok avgår som partiledare för Centerpartiet

Stormigt om regeringsfrågan

Det har i flera månader stormat i C, och till exempel har ungdomsförbundet krävt Demiroks avgång. Den kritiken från CUF klingade dock av och i stället avgick ordföranden Caroline von Seth.

Krisen i partiet har framför allt handlat om regeringsfrågan. Demirok ska bland annat under ett partistyrelsemöte ha velat bestämma att partiet ska ha Magdalena Andersson som statsministerkandidat. Något som partistyrelsen inte ska ha varit enig om.

Låga siffror

SVT/Verians februarimätning var ingen munter läsning för C, som fick 3,8 procent, jämfört med valresultatet på 6,7 procent.

– De liberala partierna får allt svårare att hitta sin plats, säger Demirok, som efter pressträffen snabbt lämnade lokalen och inte ville svara på några frågor från journalister.

Skillnaden inom parentes är jämfört med föregående månad. Foto: SVT Grafik

En av flera kandidater

Demirok efterträdde Annie Lööf som C-ledare i februari 2023. Lööf meddelade sin avgång fyra dagar efter valet 2022. Utöver Demirok kandiderade Daniel Bäckström och Elisabeth Thand Ringqvist.

SVT:s inrikespolitiske kommentator Mats Knutson ser Thand Ringqvist som en möjlig kandidat även den här gången, men nämner även Emil Källström, tidigare ekonomisk-politisk talesperson.

– Det är många centerpartisters önskekandidat, säger Knutson.

Enligt partiets valberedning kommer Demirok i veckan kalla till ett extra partistyrelsemöte, för att kunna besluta om extrastämma. Först därefter börjar valberedningens arbete.

Dadgostar: Tragiskt

V-ledaren Nooshi Dadgostar var snabbt ute och tackade Demirok:

”Han försökte få C att ta ställning för ett tydligt regeringsalternativ, men fick inte gehör. Ett tragiskt slut. Så länge C inte kan ta ställning kommer dom inte framåt”, skriver hon på X.

S-ledaren Magdalena Andersson skriver på X att hon uppskattat ett gott samarbete med Demirok.

Delad bild med två sektioner. Vänster sektion visar en Muharrem Demirok i en mörk kostym och slips framför en lila bakgrund. Höger sektion visar Elisabeth Marmorstein i en svart klänning i en inomhusmiljö med ljusa väggar.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Demiroks uppfattade försök att mjuka upp Centerpartiet mot V fick partikamraterna att sparka bakut. Hör Marmorsteins analys i klippet. Foto: SVT/Daniel Ivarsson

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Muharrem Demirok avgår som partiledare för Centerpartiet

Mer i ämnet