Varning för alltför tunga ryggsäckar

Uppdaterad
Publicerad

Ett av de stora försäkringsbolagen varnar för att många barn bär för tunga ryggsäckar. Ett barn bör inte bära mer än 20 procent av sin kroppsvikt i ryggsäcken.

En ryggsäck ska heller inte gå längre ned än till ländryggen. Ju mer av dess volym som ”hänger ut” baktill desto mer belastas barnets rygg, enligt Trygg Hansa.

Axelväskor är inte heller bra. De ger en asymmetrisk belastning och de flesta har dessutom en favoritsida som gör att kroppen utsätts för en ensidig belastning.

Olika favoriter

På Eriksdalsskolan i Stockholm visar barnen upp en stor variation av väskor. Bland de barn TT pratar med verkar axelväskor vara populärare hos flickorna, medan pojkarna föredrar ryggsäck.

-Ryggsäck är lite för stort. Men jag brukar ha det om det är friluftsdag, säger Mimmi Norman Dahlberg, elva år, till TT.

Om hon inte ska ha med sig träningskläder tar hon hellre en axelväska till skolan. Hennes klasskamrat Charlie Strand, elva år, föredrar ryggsäck.

-Den är lätt att ta med sig och man behöver inte bära på en tung påse. Jag har läxor och gympasaker i väskan. Något spel kanske, som en gameboy, säger Charlie Strand.

Fakta: Råd till föräldrar

Trygg-Hansas råd till föräldrar:

* Ju större ryggsäck desto mer tenderar barn att lägga i den – köp mindre ryggsäckar.

* Töm ryggsäcken varje kväll och packa bara det nödvändiga.

* Lämna om möjligt gymnastikskorna i skolan.

* Låt inte barnen placera skolväskan på cykelstyret eller pakethållaren. Det kan resultera i att barnet förlorar kontrollen över cykeln om väskan trillar av.

* En ryggsäck ska inte gå längre ned än till ländryggen. Den ska också ha breda axelband och bäras på bägge axlarna för en jämn belastning.

Källa: Trygg-Hansa (TT)

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.