När pojken konfronterades av två av det tilltänkta offrets vänner uppstod tumult. Karlshamnspojken drar sin pistol och avlossar ett skott – som träffar en av vännerna, en 18-åring, i huvudet.
– Jag sköt han då. Och sen har jag inget minne riktigt av hur jag gjorde, utan bara att han trillade ner och sedan att alla sprang. Då sprang jag bara, säger pojken i polisförhör.
Han greps snabbt, och nu döms han av Södertälje tingsrätt till två år och tio månaders sluten ungdomsvård.
Enligt tingsrätten har pojkens brottslighet ett totalt straffvärde om 18 års fängelse. Men då han bara var 17 år och tidigare ostraffad vid gärningen, samt då han under utredningen kunde peka ut flera andra dömda, bestäms straffet till ungdomstjänst.
Samtidigt döms fem andra personer mellan 17 och 20 år för att ha anstiftat, beställt eller förberett mordet. Tre av dem får fängelse i mellan fyra och åtta år.