På Rådhuset i Falun hissas flaggan på halv stång och ett stenkast bort där Kristinekyrkan ligger hålls dörrarna öppna under kvällen för de som känner oro och sorg efter händelserna Campus Risbergska i Örebro.
– Det är viktigt att samlas och sätta ord på det man tänker och känner, säger Sofia Mogård.
Flera kommuner i Dalarna skriver på sina hemsidor om hur de flaggar på halv stång för att visa sympati med alla de som drabbats i Örebro.
Kyrkan håller öppet
Svenska kyrkan håller öppet på flera platser i Dalarna under onsdagskvällen – för folk som söker tröst, stöd eller en stunds eftertanke efter det som skett.
Sofia tycker att det är viktigt att tala om hur man mår och att barn behöver vuxna i sin närhet om de har funderingar om vad som skett.
– Man ska inte spekulera i det som hänt och sprid inte rykten utan invänta polisens utredning, säger hon.
Extra stöd på skolor
Säters kommun har under dagen skickat information till vårdnadshavare som handlar om bemötandet av barnen och hur vårdnadshavarna kan prata med sina barn om det oerhörda som hänt.
Även Falu kommun uppmanar elever att söka stöd hos personal om man känner oro.
– Kyrkans viktigaste arbete just nu pågår lokalt i Örebro. Men jag tror att det är många kyrkor runt om i Sverige som väljer att ha öppet idag, säger Sofia Mogård, kyrkoherde i Falun.