Rättviks kommuns oppositionsråd, Daniel Wenngren (S) sitter i en fotostudio omgiven av fotografisk utrustning och rekvisita, med en duk för porträttfotografering i bakgrunden.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Många är oroliga och arga” – hör Daniel Wenngren (S), oppositionsråd i Rättviks kommun, om varför han är kritisk mot att han fick information om varslet inom äldreomsorgen och LSS. Foto: Johan Lundahl/SVT

Kritik efter nyheten om att 60 varslas i Rättvik: ”Visste ingenting”

Uppdaterad
Publicerad

Cirka 60 tillsvidaretjänster inom äldreomsorgen och LSS ska varslas i Rättviks kommun. Oppositionsrådet Daniel Wenngren (S) fick reda på nyheten i media – något han nu kritiserar.

– När privatpersoner, anställda och fackförbund hörde av sig till mig så visste jag ingenting. Det skadar ju förtroendet för oss politiker, säger han.

Runt 25 miljoner kronor behöver sparas in under 2025 för att få en budget i balans, enligt kommunen. Cirka 60 tillsvidaretjänster inom äldreomsorgen och LSS ska varslas i Rättviks kommun. Något som blev känt tidigare i veckan. Totalt finns det 526 tjänster i kommunen.

Enligt kommunen har man sett över personalorganisationen och konstaterat att personalkostnaderna är för höga.

”Viktigt att vi når ut till medarbetarna först”

Kommunstyrelsens 1:a vice ordförande, Fredrik Ollén (M) konstaterar att detta beslut gått väldigt fort, och kan till viss del hålla med Wenngrens kritik.

– I sådana här beslut som förvaltningen tagit, så är det viktigt att vi når ut till medarbetarna först. Men det här har vi i politiken absolut diskuterat, men det kom absolut lite för snabbt, men det är inget politiskt beslut, utan något förvaltningen själva ska arbeta med, säger Ollén.

Rättvik är en kommun med rätt hög medelålder, kommer ni klara det när ni skär ner?

– Ja, vi har mer personal än andra kommuner. Men det man har sett nu är att vi har mer personal än vad man behöver i verksamheterna, säger Fredrik Ollén (M) kommunstyrelsens 1:e vice ordförande.

”Många är oroliga och arga” – hör socialdemokraten Daniel Wenngren om varför han är missnöjd – i klippet ovan.

Skyddsombudet Isabelle Fällman Kindingstad iklädd mörkblå arbetskläder står i ett rum, med förvaringsskåp och klädhängare synliga i bakgrunden. Ett bord med diverse föremål, som en lampa och några lådor, står till vänster.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Från mitt perspektiv ser det ut som att de försöker kringgå LAS” – skyddsombudet Isabelle Fällman Kindingstad ser inte ljust på att det blir ett varsel i kommunen. Foto: Johan Lundahl/SVT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.