Bild på sjungande artist i rökig miljö till vänster, bild på Loke som intervjuas till höger.
Populäraste musikgenrerna på Störningsjour42 är rock och indiepop – se hur konserterna kan se ut. Foto: Frida Stenberg, Katja Inga/SVT

Loke, 20, tröttnade på konsertutbudet i Dalarna – startade egen scen

Publicerad

Loke Puls tröttnade på Dalarnas konsertutbud och tog saken i egna händer – nu har han arrangerat drog- och alkoholfria konserter i Falun i fem år. Under namnet Störningsjour42 för han samman olika band från länet som får spela på scen.

– Det känns som att det har hänt något de senaste åren. Fler vill spela och det är personer i alla olika åldrar.

En gång i månaden samlas band från hela Dalarna på Kulturhuset i Falun. Publikrekordet ligger på cirka 180 personer på en spelning.

– Nu finns det ett stort intresse och band från hela Sverige hör av sig för att spela här.

Saknade en plats för musiken i Dalarna

Under sina tonår kände Loke att det saknades ett sammanhang för ungdomar intresserade av musik. Han ville spela i band, stå på scen och lyssna på andra musiker. Som 16-åring startade han Störningsjour42.

– Alla konserter som fanns var det 18-årsgräns på så jag fick ta saken i egna händer, säger Loke Puls.

Vill du börja spela i band? Vi frågade Lill Boberg och Anna Andersson i bandet Letter before A om deras bästa tips:

Två musiker står rygg mot rygg, spelar elgitarrer i en studio.
Så kan du börja med musik: fyra tips från bandmedlemmarna i Letter before A. Foto: Alva Folkesson/SVT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.