Stora Enso varslade då 520 personer om uppsägning – hälften av dem i Sverige. Vid massafabriken i Skutskär varslades 60 personer om uppsägning.
-Vi har ett strukturellt problem vad gäller papper för tryckta medier. Efterfrågan på tidningspapper minskar med 4-6 procent per år. Det som en gång blivit digitalt kommer inte tillbaka. Det innebär att vi är tvungna att ta bort kapacitet, sade Karl-Henrik Sundström, finanschef på företaget, då.
Frustrationen var stor bland medarbetarna på bruket i Skutskär, även om Mikael Yberg vid fackförbundet Pappers försökte hålla modet uppe:
-Det är alltid tråkigt att komma med besked om neddragningar, men samtidigt måste jag se att det är nödvändigt och på det här sättet så säkrar vi långsiktig överlevnad på Skutskärs bruk.
På Kvarnsvedens pappersbruk kom det senaste varslet i mars 2012. 85 jobb skulle bort då – tio procent av den totala personalstyrkan. Då talades det om att 700 personer ska arbeta på bruket i Borlänge efter kommande neddragningar. Före den förra neddragningen 2008 fanns över 1000 anställda på Stora Enso i Borlänge.
Även Stora Ensos kartonfabrik i Fors utanför Avesta drabbades då.
Nu är det dags för nästa neddragning inom Stora Enso – där 175 jobb försvinner i Borlänge.