ett kommunalråd framför ett stationshus i Vansbro

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Det här planerar kommunen för redan nu – följ med in i stationshuset där kommunalrådet Marcus Kock (S) visar runt och hör även vad några Vansbrobor vill se i i byggnaden. Foto: Marja Andersson/SVT

Vansbro stationshus framtid avgörs snart – beslut i juni

Publicerad

Sedan persontrafiken på Västerdalsbanan upphörde 2011 har stationshuset i Vansbro stått öde. Nu ska kommunen snart bestämma sig för vad det ska bli av den ståtliga byggnaden.

15 miljoner är avsatta för renovering, men det står redan klart att den summan kommer att överstigas.

– Den planen är två år gammal, runt 20 miljoner kronor tror jag att det till slut kommer landa på, säger Marcus Kock (S), kommunalråd Vansbro kommun.

I nästan 15 år har det diskuterats vad som ska ske med byggnaden. I juni tar fullmäktige det slutliga beslutet. I videon berättar kommunalrådet Marcus Kock vad man vill att plan två ska användas till, men vad som ska hända i övriga byggnaden är fortfarande oklart.

Drabbas av skadegörelse

Stationshuset är utsatt för upprepad skadegörelse och fönsterrutorna har täckts över med träskivor.

– Det är jättetråkigt men det attraherar ju skadegörelse när byggnader står tomma. Så det är ett av skälen till att vi vill renovera, säger Kock.

Mer om Stationshuset i Vansbro:

• Vansbro station byggdes 1890 efter ritningar av arkitekten Erik Lallerstedt.

• Den första stationsbyggnaden i trä brann ned 1898 och ersattes av dagens stationshus i sten.

• Byggnaden är sedan år 1975 ett lagskyddat byggnadsminne och har flera gånger utsetts till Dalarnas vackraste byggnad.

Källa: Vansbro kommun.

Vansbroborna kommer med önskemål kring byggnaden – följ med in i stationshuset i videon ovan. Foto: Marja Andersson/SVT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.