Rebellmammor klädda i djurkostymer och vinterkläder demonstrerar utomhus vid vasaloppsmålet i Mora.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Rebellmammor från hela Sverige samlades under Vasaloppet för att genomföra en vinterparad under parollen ”Vasaloppet måste dumpa Preem”. Foto: Johan Lundahl/SVT

Vasaloppets samverkan med oljebolag ifrågasätts av mammor

Uppdaterad
Publicerad

Under Vasaloppet samlades miljöorganisationen Rebellmammorna med folk från hela landet för att genomföra en parad. Syftet: Att få arrangören att avsluta sitt samarbete med oljebolaget Preem.

– Jag tror att vi har samma mål men det är vägen dit som skiljer sig, säger Vasaloppets vd Johan Eriksson.

Oljedirektörer, isbjörnar och dinosaurier. Rebellmammornas vinterparad innehöll flera utklädda personer, musik och dans. Men budskapet var tydligt: ”Vasaloppen måste dumpa Preem”.

– Det har funnits protester från miljörörelsen under många års tid. Men för oss som är en rätt ny rörelse så detta är första gången som vi är här, säger Anna Sanneviken som var en av de som arrangerade paraden.

Vasaloppet i Dalarna

Johan Eriksson som är vd för Vasaloppet menar att de är ödmjuka inför kritiken och frågan gällande minskade utsläpp är komplex.

– Jag är ganska väl insatt i Preems ambitiösa planer och det är betydelsefullt för oss. Vi har samma mål. Att vara utsläppsfria inom tio år, säger han.

Kritik från flera håll

Tidigare under vasaloppsveckan har även en lång rad skidåkare i ett öppet brev som publicerades i Aftonbladet, gått till attack mot den svenska skidklassikerns sponsorsamarbeten.

Precis som rebellmammorna menar de att företag använder Vasaloppet för ”greenwashing”.

Är det inte bra att samverka med oljebolag för att hitta lösningar till en fossilfri verksamhet?

– Det är som att be tobaksindustrin om hjälp för att få ner lungcancerfallen, säger Anna Sanneviken.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Vasaloppet i Dalarna

Mer i ämnet