Halva taket till Storgärdshallen utanför Gnarp har rasat in. Det är Gällsta IK som driver och använder hallen och under tisdagseftermiddagen hade klubben ett möte med Nordanstigs kommun. Där fick klubben rådet att hyra nya stålstommar, så att de kan få upp duken och hallen igen.
Har ni ekonomi att hyra nya stålstommar?
– Nej, det har vi inte. Nästa steg är att kolla med kommunen om det finns chans att få ett högre driftsbidrag, säger Gällsta IK:s ordförande Monica Edh.
Föreningens ishall står på arrendemark och det går inga bussar till Gällsta. Därför har föreningen och kommunen redan tidigare pratat om att eventuellt bygga en permanent ishall uppe i Gnarp, nära skolan. De planerna blir än mer aktuella nu.
Cup flyttas
Men i dag finns ingen fungerande ishall, varken i Gällsta eller Gnarp. I stället ska Gällsta IK använda uterinkarna i Bergsjö och Stocka och föreningen kommer hyra tider i Lindefallets ishall, berättar Monica Edh.
– Vi skulle haft en cup i vår ishall. Den får vi arrangera i Lindefallet i stället. Och Njurunda SK har erbjudit våra ungdomar att träna med deras lag. Det finns en stor välvilja, runt om. Gällsta IK:s sportchef, Thomas Lundholm, säger att det är omöjligt att bedriva verksamheten som vanligt under den närmsta tiden.
– Det blir några sporadiska träningar. Vi har några cuper kvar att genomföra och då måste vi ha lite istid för att hålla igång, säger han.
25 mars spelar klubben säsongens sista match. När hösten kommer står det ett nytt tak i Gällsta, hoppas Monica Edh.
– Vi har ett driv i klubben. Men hur vägen till ett nytt tak ser ut har vi inga svar på än, säger hon.
MISSA INTE: Så får du lokala nyheter i SVT:s app