Tvådelad bild. Vänster: person vid valbord i bibliotek. Höger: hand fyller i valsedel.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Starta klippet för att se hur några laholmsbor tänker rösta. Foto: Ebba Thapper/SVT

Nu ska Laholm rösta om skolnedläggning

Uppdaterad
Publicerad

Nu startar förtidsröstningen där invånarna i Laholm får tycka till om nedläggningen av Ahla– och Genevadsskolan. SVT har frågat några laholmsbor hur om hur de tänker rösta.

Starta klippet för att se hur några laholmsbor tänker.

Folkomröstningen kom till efter en namninsamling som samlade mer än 2 000 namn. Det var i maj som kommunfullmäktige fattade beslutet att stänga skolorna.

I ett pressmeddelande som Laholms kommun skickat ut under onsdagen är det inte aktuellt att lägga ner fler skolor.

Men hur vanligt är det med folkomröstningar om skolor? Se Johan Wänström, statsvetare, svara i klippet nedan.

Röstmottagare och statsvetaren Johan Wänström vid Linköpings univeristet.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Det händer att folkomröstningar sker även när skolor lagts ned”. Men hur vanligt är det att det förändrar något? Det svarar Johan Wänström på i klippet. Foto: Rebecka Block/SVT

Folkomröstning om småskolorna i Laholm – tre svar inför beslutet

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.