Tvådelad bild. Vänster: Krika Bygdeskola utanför Klippan som består av en röd tegelbyggnad. Höger: Emilia i mörkt hår i paljetthoodie.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Hör Krika bygdeskolans rektor, Emma Borgstrand, minnas tillbaka till när Emilia lekte på skolgården och sjöng i klassrummet. Foto: Simon Melin/SVT/Krika Bygdeskola

Rektorn på Krika Bygdeskola om Emilia: ”Ofta glad och lätt till känslor”

Uppdaterad
Publicerad

I sex år gick Emilia på på Krika bygdeskola i Skåne. Efter femman flyttade hon och lämnade ett tomrum efter sig.

– Hon älskade musik, sång och dans, säger Emma Borgstrand rektor på Krika Bygdeskola.

För två och ett halvt år sedan slutade Emilia på Krika Bygdeskola utanför Klippan. Då hade hon gått på skolan i sex år, från förskoleklass till skolavslutningen i femman.

– Hon utvecklades väldigt mycket i sig själv och blev tryggare. För oss var det väldigt tufft när vi fick veta att hon inte skulle gå kvar, säger Emma Borgstrand rektor på Krika Bygdeskola.

Mord på flicka i Landskrona

”Kan gå vidare när allt är klart”

I somrars hittades hon mördad vid den gamla järnvägsstationen i Landskrona. Två flickor, 13 och 15 år gamla, är skyldiga för mordet, meddelade Lunds tingsrätt på fredagen.

– Det känns skönt att man kan få ett avslut på det här som hållit på under en lång tid. Jag tror att jag personligen kommer kunna gå vidare när allt är klart, säger Emma Borgstrand.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Mord på flicka i Landskrona

Mer i ämnet