Det är SVTs kommunikationsavdelning som bestämmer hur SVT ska profilera sig mellan programmen. Exempelvis utformningen av de så kallade skarvarna som är korta klipp som skapar en viss känsla av myspys hemma i tv-soffan. Under den här vintern har tre bilder från Östersund och två bilder från Mattmar och Ottsjö visats otaliga gånger på bästa sändningstid över hela landet.
– Det var rent logistiska skäl som gjorde att valet hamnade på Östersund och Jämtland. Vi bestämde oss för att vi ville ha med både stad och fjäll och just det är väldigt lättillgängligt från Östersund, säger Jean-François Bonis som är gruppchef vid SVT Trailerproduktion i Stockholm.
Byts snart ut
Två fotografer fick i uppdrag förra vintern att åka till Östersund och hitta platser och vyer för ”vinterkollektionen” av programskarvar. När våren och sommaren kommer så byts de ut mot andra platser i landet.
Se flera av de korta klippen från Östersund och fjällvärlden i videon ovan.