Bakgrunden till det hela är att en person från länet greps i Norge med bilen full av narkotika. Totalt rörde det sig om cirka 5 000 tabletter MDMA och cirka 5 kilo amfetamin.
Flera dömda till fängelse
Av 13 personer som åtalats i smuggelhärvan så fälldes 9 personer under tisdagen, och 4 frikändes. Flera av personerna döms till långa fängelsestraff, bland dem två bröder. En av dessa bröder ska ha varit den stora organisatören bakom brottsligheten, då han köpt knarket och gett instruktioner om smugglingen.
Ovanligt att lagföra köparen
Och det är just detta – att man lyckats komma åt den person som från början köpt narkotikan – som gör att målet sticker ut, enligt åklagare Kajsa Starlander.
– Oftast lyckas vi inte identifiera vem det är som ligger bakom de här narkotikaförvärven. Det har vi gjort i det här fallet, säger hon.
Åklagaren och rätten har gjort olika bedömningar om brottens straffvärde. Hör åklagarens kommentarer om detta – och ett eventuellt överklagande – i videon.