Två barn cyklar på en grusväg; ett i rosa jacka och ett med långt hår. Ett barn står bredvid.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Hör hur Michail Tonkonogi, professor i idrottsfysiologi förklarar varför barns grovmotorik blivit sämre och vilka konsekvenser det får. Foto: Janerik Henriksson/TT

Idrottsforskaren: Därför har barn sämre grovmotorik

Publicerad

En alarmerande trend. Så beskriver Michail Tonkonogi, professor i idrottsfysiologi på Högskolan i Dalarna, utvecklingen där barns grovmotorik blir sämre.

Hör vad som ligger bakom trenden, och vad vi kan göra åt det – i videoklippet.

Under en längre tid har idrottslärare och idrottsföreningar uppmärksammat en försämrad utveckling i barns grovmotorik, enligt Michail Tonkonogi som forskar på ämnet.

Allt fler barn kan inte göra kullerbyttor, krypa på alla fyra eller stå på ett ben.

Hör i klippet varför barns grovmotorik har blivit sämre

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.